GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Coffee set 5806025
*
nr 580 6025
COFFEE SET
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal,
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal
Estimate:
700
Sold:
SEK 1100
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:23:47
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/4 22:04:01
1
700 kr
26/4 10:21:59
2
1.000 kr
27/4 18:17:44
3
1.000 kr
27/4 18:18:47
3
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka kaffekopp kaffekoppar kaffeservis metall nils fougstedt svenskt tenn tenn
-
7066 Kaffe & mockak..
31 pieces, Rosenthal, Germany, floral dekor,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:13
-
8024 COFFEE SET
12 pieces, Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted,
Present: SEK 600
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:19
-
7336 COFFEE SET
Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl, ..//
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:55
-
8146 COFFEE SET
26 pieces, "Classic Rose", Rosenthal, Germany,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:58
-
2049 COFFEE SET
27 pieces, Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Sweden. Gusta..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:34
-
8324 COFFEE SET
35 pieces, Blue Fluted, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:58
*
COFFEE SET
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6025
COFFEE SET
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal,
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal
Estimate: | 700 |
---|---|
Sold: | SEK 1100 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
25/4 22:04:01 | 1 | 700 kr |
26/4 10:21:59 | 2 | 1.000 kr |
27/4 18:17:44 | 3 | 1.000 kr |
27/4 18:18:47 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka kaffekopp kaffekoppar kaffeservis metall nils fougstedt svenskt tenn tenn
-
7066 Kaffe & mockak..
31 pieces, Rosenthal, Germany, floral dekor,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:13 -
8024 COFFEE SET
12 pieces, Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted,
Present: SEK 600
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:19 -
7336 COFFEE SET
Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl, ..//
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:55
-
8146 COFFEE SET
26 pieces, "Classic Rose", Rosenthal, Germany,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:58 -
2049 COFFEE SET
27 pieces, Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Sweden. Gusta..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:34 -
8324 COFFEE SET
35 pieces, Blue Fluted, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:58